12 röster om Helsingborg 2040

2025 publicerades boken ”Tolv röster om Malmö 2040” där man intervjuat just tolv namnkunniga personer inom politik, näringsliv, kultur, idrott och akademi. Ambitionen med boken var att bidra med intressanta, kreativa och kritiskt reflektioner och en samlad analys av Malmös dåtid, nutid och framtid. Boken mottogs väl och skapande en spännande och intellektuell debatt om Malmös framtid.
Strax efter föddes då tanken att göra en liknade bok om Helsingborg och när Handelsföreningen fick frågan om att medverka till att finansiera projektet, ansåg ett enigt fullmäktige att detta var en god idé väl värt att stödja. Handelsföreningens finansiering är 125 000 kr samt att vi köpt in ett antal böcker som medlemmarna kostnadsfritt kan beställa när väl boken är släppt vilket sker den 1 september. Vi hoppas på detta sätt bidra till likande debatt om Helsingborgs framtid i en positiv anda.
Det är värt att notera att Handelsföreningen inte haft någon påverkan i valet av personer som intervjuas och dess innehåll utan detta har helt gjorts av Pehr Andersson och Micke Sjöblom som står bakom boken.
